четвер, 6 листопада 2014 р.

Тема: ,, Василь Симоненко. ,,Цар Плаксій і Лоскотон”. Цікаві сторінки з життя письменника. Читання й переказ казки.

Мета: ознайомити  учнів з життям митця, навчити аналізувати твір, давати характеристики персонажам.
Обладнання: виставка, присвячена В. Симоненку та його творчості( збірки творів, сімейне фото та портрет ), виставка дитячих малюнків-ілюстрацій до казки, запис на дошці збірок В.Симоненка, цитата з його поезії – на дошці, презентація.
                      
                       Хід уроку
1.Повідомлення теми та мети уроку.
Вчитель записує на дошці, а учні записують в зошит тему уроку.
2.Розповідь вчителя про письменника.
  а)Вчитель зачитує цитату з поезії В. Симоненка, яка розміщена на дошці.
       Здраствуй, сонце, і здраствуй, вітре!
       Здраствуй, свіжосте нив!
       Я воскрес, щоб із вами жити
       Під шаленством весняних злив.
   б)Біографія В. Симоненка.
О.Гончар у статті ,,Витязь молодої української поезії” писав: ,, Полтавець родом, він закінчив свій короткий життєвий шлях у Черкасах, в Шевченковім краю. 8 січня 1935року – 13 грудня 1963 року...Ці дати обрамлюють його життя”.(Учні записують дати).
 Доля судила Симоненкові всього28 років життя.
(Учитель демонструє портрет письменника).
Дитинство поета пройшло в с. Біївці Лубенського району на Полтавщині.
Виховували його мати та дід. Батько покинув сімю.
          У мене була лиш мати
           Та був іще сивий дід.
            Нікому не мовив - ,, тато”,
            І думав, що так і слід.
Дитинство В. Симоненка – воєнні та післявоєнні негаразди, але, не зважаючи на це, поет навчався у школі, яку закінчив з золотою медаллю.
 Вищу освіту здобув у Київському університеті ім. Т. Шевченка на факультеті журналістики.
 Автор таких поетичних збірок: ,,Тиша і грім”(1962), ,,Земне тяжіння”(1964), ,,Вино з троянд”(1965), ,,Берег чекань”(1965), ,,Поезії”(1966), ,,Лебеді материнства”(1981), більшість з яких вийшли друком після його смерті. Ще він є автором чудових казок: ,,Цар Плаксій та Лоскотон”, ,,Подорож в країну Навпаки”.(Учні записують назви збірок та казок в зошит з дошки).                      
       в) Історія створення казки ,,Цар Плаксій та Лоскотон”.     
 Першим слухачем його казок був син Лесик, для якого вони і складалися. Він пізніше згадував: ,,Я колись прохав батька:
-Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?
- Обовязково напишу! – і лоскотав мене.
- А про що?
- Про себе. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?
- Еге ж.
 Потім він не спав цілу ніч. А наступного дня під вечір вже декламував мені казку про дивного і доброго Лоскотона і його мерзенного Макаку – забіяку.
 Я просив його почитати казочку щовечора. І кожного разу він додавав до неї щось нове, ще смішніше і цікавіше.
 Так народилася та дивовижна казка. Тепер я читаю її моїй дочці Мирославці. І вона впевнена, що отой добрий Лоскотон – то її казковий дід Василь.
  3.Знайомство з твором.
(Казку учні прочитали вдома).
Знайомство з головними героями. Учні декламують напамять дві частини казки: ,,Цар Плаксій” та ,,Дядько Лоскотон”.
 4. Аналіз твору.
- Дайте відповіді на такі запитання:
1) З яких частин складається казка?;
2) Назвіть дійових осіб твору?(учні записують у зошит);
3) Які з них головні, а які другорядні?;
4) Які почуття викликає у вас царя Плаксія?;
5) Як мова Плаксія характеризує його вдачу?;
- Доведіть свою думку, використовуючи цитати з тексту.
6) Яку вдачу мав дядько Лоскотон?
Як до нього ставилися люди?(зачитати з тексту).
5. Робота в зошиті.
- Дайте коротку письмову характеристику персонажам:
1 варіант – царю Плаксію;
2 варіант – Лоскотону.
Діти зачитують характеристики .
-         Назвіть позитивні риси характерів кожного з героїв.
-         Поясніть, чому автор вдається до такої назви країни?
-         Як ви назвете оновлену країну наприкінці тексту?
6. Підсумок уроку.
- Яке враження справила на вас біографія В. Симоненка?
- Які висновки ви зробили після прочитання казки?
- Які почуття викликали у вас слова поета, взяті епіграфом до уроку?
7. Оголошення оцінок та домашнього завдання.
Вчитель оголошує та коментує оцінки.
Домашнє завдання – на вашу думку, які життєві цінності основних героїв твору( письмово )?
Вчитель пояснює домашнє завдання.  

-          

Немає коментарів:

Дописати коментар